Tarptautinio verslo studijų programos trečio kurso studentas Simonas Sabaliauskas pasakoja apie įspūdžius Erasmus+ studijų metu universitete Suomijoje Seinäjoki University of Applied Sciences – SeAMK: „Universitetas naujas, modernus su gražiomis dekoracijomis. Kaip iš pradžių, taip ir studijų eigoje dėstytojai ir koordinatorė mus pasitiko itin šiltai ir visuomet padėjo išspręsti iškilusias problemas.
Didžiąją dalį laisvalaikio praleisdavau su kitais Erasmus+ programos studentais. Kartu ruošdavome vakarienę, žaisdavome kortų ir stalo žaidimus, keliaudavome ir, žinoma, neapsiėjome be studentiškų linksmybių. Dalyvaudavome universiteto rengiamuose sporto renginiuose, žaisdavome tinklinį, krepšinį, futbolą, teko išbandyti net lėkščiasvydį bei žolės riedulį. Kadangi buvome šalies šiaurėje, negalėjau nepabandyti slidinėjimo, kuris ten itin populiarus.
Visų studijų laikotarpiu sutikau itin daug skirtingų žmonių iš įvairių, ne tik Europos, bet ir Azijos valstybių. Susipažinau su skirtingomis kultūromis, virtuvėmis ir kalbomis. O svarbiausia, turiu nepamirštamų prisiminimų su nuostabiais žmonėmis ir patirties, kuri smarkiai pakeitė mano pasaulėžiūrą ir mąstyseną.“
Matas Džiugas Baryza, Tarptautinio verslo programos studentas, pasakoja apie studijas saulėtoje Valencijoje, Florida Universitariá: „Nuo pat pirmųjų dienų aplinka tiek universitete, tiek už jo ribų buvo labai maloni, dėstytojai puikūs, paslaugūs. Teko lankytis beveik visuose universiteto pastatuose bei pasimėgauti saule tvarkingoje ir jaukioje universiteto teritorijoje. Paskaitos prasidėdavo įvairiai: nuo 8 valandos ryto iki 19 valandos vakaro.
Laisvalaikiu dažniausiai mokydavausi, keliavau po aplinkinius miestelius, kaimelius, grožėjausi prie pat esančia jūra, susipažinau su puikia ispaniška virtuve bei vietiniais ispanais. Integruotis universitete nebuvo sunku, ispanai labai bendraujantys, daugiausia laiko leisdavau su mišria Erasmus+ programos dalyvių komanda. Noras perlaužti kalbos barjerą paskatino mokytis ispanų kalbos. Patyriau tikrąjį pietiečių šventimo būdą – tiek Kalėdas, tiek Naujuosius metus sutikau su gausia ispanų šeima, su kuria ir gyvenu nuo pat rugsėjo mėnesio.
Esu be galo dėkingas, kad galėjau įgyti tiek daug naujų žinių profesinėje srityje, praplėsti akiratį, pažinti visiškai naują kultūrą bei aplinką, aplankyti įspūdingus gamtos kampelius. Proga kurį laiką studijuoti Ispanijoje paskatino žymiai pozityviau žvelgti į naujas galimybes, tad visus labai skatinu neatsisakyti šios puikios galimybės net ir turint abejonių.
Patarimas planuojantiems vykti studijuoti į Ispaniją – nekalbant ispaniškai darbą gali būti susirasti labai sunku, taip pat reikalingas NIE (laikinasis leidimas dirbti). Pasirūpinti juo būtina iš anksto, vietiniai Universiteto Erasmus+ programos koordinatoriai padės šiuo klausimu. Neimti daug daiktų, kainos beveik nesiskiria nuo kainų Lietuvoje. Labai saugotis apgavikų, siūlančių būstą, tad Facebook’e ieškoti tiesiog neverta.
„Atvykus į Portugaliją nežinojau, ko tikėtis. Norėjau iššūkių, naujų pažinčių, ir Erasmus+ programa man tai suteikė – sužinojau, ką reiškia būti dalimi energingos, jaunatviškos bendruomenės. Gyvenimas Coimbros miestelyje buvo kaip nuotykių ir atradimų kaleidoskopas, kur kasdien dvelkė studentiška atmosfera, gatvėse skambantys dainų akordai ir šalia jūros kvėpuojantis Atlanto vandenynas.
Pirmosios savaitės buvo tikras išbandymas – nuo chaotiško tvarkaraščio iki susidūrimo su kalbos barjeru. Pirmadienio rytą klaidžiojome po paskaitų auditorijas, vėliau supratome, kad esame visai kitame kabinete negu turėtume. Fakultete laikas bėgo greitai, tai buvo nepalyginamai naudinga patirtis. Dėstytojai buvo pasiruošę padėti, o kursiokai tapo ne tik kolegomis, bet ir draugais. Nors kartais jautėme kalbos barjerą, jis nesugriovė draugiškos aplinkos idilės, kurioje galėjome augti ir mokytis kartu su vietiniais.
Laisvalaikiu mėgavomės gamtoje, lankydavomės sporto aikštelėse arba plaukdavome Atlanto bangose su banglentėmis. Mūsų kelionė neapsiribojo tik Coimbra – aplankėme 9 miestus ir net Madeiros salą. Kiekvienas miestas paliko savo įspūdį, o Madeira įsiminė gamtos grožiu.
Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę patirtį šį įspūdingą nuotykį. Susipažinau su nauja kultūra, paragavau autentiškų patiekalų, ir svarbiausia – sutikau nuostabių žmonių. Erasmus+ programa man suteikė ne tik akademinę, bet ir gyvenimiškai praturtinančią patirtį. Skatinu kiekvieną studentą išeiti iš savo komforto zonos ir tyrinėti pasaulį – tai nuotykis, kurį neabejotinai verta patirti!“ apie išvykimą studijuoti Polytechnic Institute of Coimbra Portugalijoje atsiliepia Ryšių su visuomene programos studentė Ugnė Kučinskaitė.
Daugiau studentų atsiliepimų skaityk čia!