Ievos Dunauskaitės, Vilniaus kolegijos KŪRYBIŠKUMO IR VERSLO INOVACIJŲ studijų programos absolventės, ir Dovilės Kriukelytės, asociacijos Lietuvos socialinių inovacijų klasterio Projektų ir socialinių iniciatyvų koordinatorės, pažintis prasidėjo 2021 m. pavasarį Ievai atėjus atlikti praktikos. „Ieškojome entuziastingo žmogaus, kuriam būtų įdomu prisidėti plėtojant MB „Gerumo liūnas“ regionų plėtros verslo idėją. Bendradarbiauti su Ieva rekomendavo jos baigiamojo darbo vadovė Greta Gruodė, Verslo vadybos fakulteto Verslo inovacijų katedros vedėja. Ievos ir mano poreikiai bei požiūriai sutapo – Ieva ruošėsi rašyti baigiamąjį bakalauro studijų darbą, susijusį su socialinio verslo vystymu regionuose, jau turėjo patirties socialiniuose projektuose ir svarbiausia – tikėjo socialinio verslo ir socialinės atsakomybės versle idėja“ – apie pažintį su Ieva prisiminė Dovilė.

Vasario – balandžio mėnesiais merginos išgrynino problemą, kurią įtarė egzistuojant Lietuvos regionuose: agrarinės veiklos, kaimo turizmo ir kulinarinio paveldo, amatų išsaugojimo srityse jaunų talentų ir jų idėjų trūkumą, dėl kurio turime senėjančius ir menkai naujausias technologijas ar rinkodaros strategijas pritaikančius regionų ir kaimiškų vietovių smulkius ūkius. „Atlikome pirminę rinkos analizę – apklausėme 17 smulkių Lietuvos ūkių ir daugiau nei 100 jaunų žmonių, teiraudamiesi, ar vieni ir kiti matytų savanoriškos jaunimo praktikos ūkiuose poreikį su galimybe pažinti ūkio veiklą, jo iššūkius. Tokios savanoriškos jaunimo praktikos esmė – panirti į darbinę ūkio aplinką, pamatyti veiklos tobulinimo galimybes ir pritaikyti turimas žinias vietoje, o tolimojoje perspektyvoje – pamatyti savo karjeros ar verslo vystymo regione potencialą“ – apie identifikuotą spręstiną problemą pasakojo socialinio projekto vystytojos.

MB „Gerumo liūnas“ veiklos plėtrai ir idėjos įgyvendinimui – bendradarbiavimo platformai, kurioje jaunimas ir ūkiai surastų vieni kitus, reikalingos investicijos. Europos komisijos Verslumo ir mažų bei vidutinių įmonių generalinis direktoratas nuo 2013 m. organizuoja Europos socialinių inovacijų konkursą. Kasmet atrenkamos 3 idėjos ir joms skiriama įgyvendinti suma – po 50 000 Eur. 2021-ųjų metų tema – Įgūdžiai rytojui – formuojant žalią ir skaitmeninę ateitį (en. Skills for tomorrow – Shaping a green and digital future). MB „Gerumo liūnas“ socialinės inovacijos idėja „Youth Talents for Regional Revival“, siūlanti realizuoti Ievos ir Dovilės įžvalgas, buvo atrinkta į pusfinalio etapą.

„Jau įsitraukėme į 2 mėnesius truksiančias konsultacijas su mentoriumi Mindaugu Daniu bei praktinius mokymus vasaros ir rudens akademijose. Rugsėjo pabaigoje teiksime pirminės idėjos detalų vystymo planą ir lauksime galutinio vertinimo. Manome, jog konsultacijos padės dar geriau suprasti ir įvertinti mūsų apibrėžtą sociokultūrinį ir ekonominį regionų iššūkį ir suformuluoti adekvačius tvarius sprendimus. Visus, kam įdomus, šios socialinės inovacijos įgyvendinimo procesas, kviečiame susirasti mus socialiniuose tinkluose. Asociacija Lietuvos socialinių inovacijų klasteris – mus globojanti organizacija, tad naujienas rasite ir asociacijos socialinių medijų paskyrose. Nesistengiame šios idėjos įgyvendinti tyliai ar pasilikti ją sau – socialinės inovacijos pirmiausia yra apie bendradarbiavimą ir atvirumą, tad laukiame ir norinčiųjų išsakyti pasiūlymus ar prisidėti įgyvendinant ją“ – apie vykstančius darbus ir veiklos principus papasakojo socialinės inovacijos kūrėjos.